Motor Yağının Önemi Nedir?

Yağlamanın önemi aracınızdaki hareketli aksamın birbirleri arasındaki sürtünme kuvvetini azaltarak az enerji ile gereken işi yapmasını sağlamaktır. Bunun dışında aracınızın yıpranmasını önler ve aşırı ısınmasına engel olur. Başka bir görevi de çalışan parçaların temizlenmesini sağlamaktır.

Motor Yağının Önemi Nedir?

Motor Yağının Önemi
Günümüzde araçlarda kullandığımız motor yağının birden çok önemi vardır. Bunlardan bazıları;

  • – Motor yağı motorun her sıcaklıkta çalışmasını sağlar.
  • – Pisliklerin atılmasına yardımcı olur.
  • – Yakıt tasarrufu sağlar.
  • – Silindir ve pistonlar arasındaki sürtünmeyi azaltır.

Ne Sıklıkta Yağ Değişimi Yapılmalıdır?
Bu konuda yaygın olan görüş,5000’lik, 10000’lik  yağlar diye motor yağlarını belirtirler. Buna göre de yağ değişimini yaparlar. Fakat bu tamamen asılsız bir bilgidir. Doğrusu aracınızın üreticisi tarafından belirtilen sürede yada km değişimin yapılmasıdır. Aşırı kullanım aracınızın yıpranmasına sebep olabilir.

Eğer Yağ Değişimi Olmaz ise Ne Olur?
Eğer motor yağınızı değiştirmezseniz motor yağınız bir süre sonra özelliğini kaybedecektir. Sürtünmeden aracınız ısınır ve bir süre sonra parçalar birbirine kaynayabilir. Aracınızın paslanmasını engelleyen yağ özelliğini kaybettiği için motorunuzun bozulmasına sebebiyet verir.

Motor yağı değişimi aracınızın uzun süre kullanılabilir durumda kalmasını sağlar. Değişim konusunda en doğru bilgileri araç üreticisinde temin edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozyaman Ağır Nakliyat
Ozyaman Ağır Nakliyat
Merhaba\ Nasıl Yardımcı Olabiliriz? How can I help you?
Just Now
Hemen Ara Fiyat Öğren!