Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Hakkında

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Hakkında

  Yurt içi Nakliyeciler ve Komisyoncular Derneği Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin  sektörümüze kaçırılmaması gereken fırsatlar sunduğu için hayırlı olacağını kanaatindedir.

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği 08 Ocak 2018 Pazartesi 30295 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni Yönetmeliğe göre yetki belgesi ücretleri yarı yarıya düşürülerek yeni belge alacak sektör mensuplarımıza büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

Özellikle sektörümüzde en çok alınan K1 türü yetki belgesi ile ilgili asgari kapasiteyi sağlayacak araçların yaş şartı kaldırılmıştır. Belge ücreti yarı fiyatından bile aşağıya düşürülmüştür. Sermaye şartı kaldırılarak büyük bir avantaj sunulmuştur. Özellikle bireysel kamyoncu esnafımızın araç kapasitesinde en çok zorlandığı 30 ton şartı 25 tona düşürülerek ikinci bir araca ihtiyaç olmadan ortalama tek bir kamyon ile belge alabilme imkanı sunulmuştur.K1 yetki belgesi alacak kamyoncu esnafımıza e-devlet üzerinden müracaat ederek belge alabilmenin yolu açılarak çok ciddi kolaylık sağlanmıştır. Benzer şekilde K1 yetki belgesi alacak tüzel kişilikler için de yeni sunulan kolaylıklara ek olarak asgari kapasite sağlayacak araçlar için 110 ton olan sınır yarısından da aza indirilerek 50 tona düşürülmüştür.

Bazı belgelerin birbirlerine dönüştürülme durumunda bir defaya mahsus %50 indirimli belge dönüştürebilme imkanı sunulmuştur.

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) içerisine yapılacak işleme ve iletimler firmaların gerekli uyumu sağlayabilmesi için 31/12/2019 tarihine kadar zorunlu olmayacaktır. Ancak bu uyumu süresinden önce sağlayan firmaların yetki belgelerindeki aldıkları 20 uyarma ödül olarak silinecektir.

Yeni yönetmelik sektörümüze sunduğu kolaylıklar ve avantajları ile büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozyaman Ağır Nakliyat
Ozyaman Ağır Nakliyat
Merhaba\ Nasıl Yardımcı Olabiliriz? How can I help you?
Just Now
Hemen Ara Fiyat Öğren!